Rok szkolny 2015/2016
...
Rok szkolny 2015/2016
24 czerwca 2016r. ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016.
Szkoła Podstawowa Galeria
Gimnazjum Galeria
W dniu 22 czerwca 2016r. odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2015/2016. Zostały wręczone nagrody i dyplomy za:
- udział w eliminacjach rejomowych i ponadszkolnych konkursów przedmiotowych i tematycznych,
- udział w etapie rejonowym Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegaj Pożarom",
- aktywność czytelniczą i pracę w Kole Przyjaciół Biblioteki,
- osiągnięcia sportowe.Wszystkim wyróżnionym GRATULUJEMY.
10 czerwca 2016 roku o godz. 10 w całym kraju miała miejsce Ogólnopolska akcja masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam".
Bibliotekarka Anna Matuszkiewicz zorganizowała z tej okazji happening mający na celu promocję czytania i książek, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym, że czytanie jest powszechnym zjawiskiem, którym można i należy się chwalić.
Wielkie czytanie odbyło się na placu przed biblioteką gminną, gdzie uczniowie klas I-VI razem z opiekunami oraz Wójt Gminy Czarnocin, czytali głośno i jednocześnie każdy swoją książkę. Następnie skandowano hasła o czytaniu, a na zakończenie zaśpiewano wspólnie Piosenkę o książeczce.
Ponieważ impreza miała charakter otwarty, była obserwowana przez ludzi załatwiających swoje sprawy w centrum Czarnocina.Mamy nadzieję, że akcja zwróciła uwagę wszystkich mieszkańców na sprawy książki i potrzebę czytania - tak ważne w obecnym zautomatyzowanym świecie.
Uwaga!
Zgodnie z pismem Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2016 r. uprzejmie informuję, że w bieżącym roku Ministerstwo Sportu i Turystyki kontynuuje akcję „Bezpieczna Woda”, która jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej, ale stanowi również cenne źródło informacji dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Celem akcji jest popularyzacja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej.
Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje akcję „Bezpieczna Woda" we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Polską Organizacją Turystyczną, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji i Centrum Turystyki Wodnej PTTK. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w załączonej broszurze.
Pokaz projektów edukacyjnych
8 czerwca odbył się pokaz projektów edukacyjnych, które są obowiązkowe dla uczniów gimnazjów - w naszej szkole wykonują je gimnazjaliści z klasy drugiej.
Uczniowie przygotowali projekty na różne tematy. Były takie, które dotyczyły muzyki, subkultur, postaci historycznych, zjawisk chemiczych, zabaw z dzieciństwa czy ochrony środowiska. Każda z grup
w wybrany przez siebie sposób prezentowała efekty wielotygodniowej pracy, były to prezentacje multimedialne, makiety, modele, pokazy.
W pokazie uczestniczyli wszyscy gimnazjaliści oraz uczniowie klas IV – VI .
Dnia 2 czerwca 2016r., pogrążeni w bólu i smutku, pożegnaliśmy zmarłego tragicznie ucznia Gimnazjum w Czarnocinie Ś.P. Adama Smyczka.
Jego śmierć była dla nas bolesną lekcją, na której zrozumieliśmy słowa ks.J.Twardowskiego:"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
Śmierć stawia nas w obliczu bezsilności,
która nas obezwładnia i zabiera w nieznane.
A kiedy pojawia się kradnąc ukochaną osobę,
przeszywa serce bólem i odznacza w nim swoje piętno,
które przypomina nam stale, jacy jesteśmy wobec niej bezsilni.Wstrząśnięci do głębi naszych serc i przejęci dramatyczną śmiercią Adasia, kierujemy do Jego Rodziców, Brata i całej pozostałej Rodziny wyrazy najszczerszego współczucia i solidarności w tej tragicznej chwili. Obiecujemy, że pozostanie On na zawsze w naszych sercach, wspomnieniach i modlitwie.
SpołecznośćZespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Czarnocinie
31.05. 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim odbylo się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego „Fantazja jest od tego, aby pomalować świat na całego”.
Cele konkursu to między innymi:- ukazanie przez dzieci własnego plastycznego spojrzenia na otaczający ich świat i środowisko
- rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej oraz umiejętności plastycznych
- kształtowanie pozytywnych postaw w walce z chorobą i niepełnosprawnością
Gratulujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy brali udział w konkursie.
29 kwietnia 2016r. uczniowie naszej szkoły uczcili na uroczystej akademii
rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
21 kwietnia uczniowie klas drugich gimnazjum mieli mozliwośc poeksperymentować w prawdziwym laboratorium Uniwersytetu Łódzkiego,
a także zobaczyć ciekawe doświadczenia na Politechnice Łódzkiej.
Zobaczcie sami...
18-20 kwietnia
to czas wielkiej próby dla uczniów klas trzecich gimnazjum w całej Polsce.
Trzymamy kciuki!
XX RAJD
"WIOSNA W CZARNOCINIE"
ROZSTRZYGNIĘTY
Dnia 10 marca w naszej szkole gościła twórczyni ludowa p. Agnieszka Radomska, która poprowadziła warsztaty plastyczne "Wielkanocne pisanie" z uczniami klasy IV Szkoły Podstawowej.
Ozdabianie jajek woskiem jest starą tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Najładniejsze pisanki można zachować na wiele lat - dla przyszłych pokoleń.
Nasi uczniowie krok po kroku poznali tę technikę oraz narzędzia potrzebne do jej stosowania. Wykonane przez nich jajka będą zdobiły świąteczne koszyczki. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję obejrzenia innych wytworów rękodzielniczych Pani Agnieszki.
W dniu 8 marca 2016 roku odbyło się Pasowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość uświetnił występ członków Koła Przyjaciół Biblioteki. Pierwszoklasiści w obecności bibliotekarki Anny Matuszkiewicz, dyrekcji szkoły, kierownika biblioteki szkolnej p. Jadwigi Wlazło oraz rodziców, ślubowali szanować i dbać o książki.
Każde dziecko otrzymało Dyplom pasowania, a król biblioteki kładąc miecz na ramieniu pierwszaka włączył go w społeczność czytelniczą.
Zimowe Ptakoliczenie to już 12 akcja, w której bierzemy aktywny udział. Odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Podczas spaceru uczniowie klasy V i VI uczyli się rozpoznawania gatunków ptaków, które żyją w naszej najbliższej okolicy. Udało nam się dostrzec i rozpoznać 9 gatunków ptaków jak również je policzyć.Ciekawy obserwowany gatunek to dzięcioł zielony. Szczegółowe obserwacje umożliwiły nam lornetki i lunety.Wyniki przesłaliśmy do OTOP.
E.Przybył
W dniu 27.01.2016 r.dla uczniów klasy IV i V szkoły podstawowej oraz 1a i 2b gimnazjum zorganizowano spotkanie z żołnierzami Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku.
Tematy omawiane na spotkaniu z uczniami to:
1. Zagrożenia w sieci
2. Narkotyki i dopalacze
3. Misje pokojowe w Afganistanie
4. Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny
Dyrektor, Uczniowie i Wychowawcy dziękują Panu Markowi Czernikowi
za zorganizowanie ciekawego i pouczającego spotkania.
Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Czarnocinie ogłasza konkurs, którego celem jest wzbogacenie wiedzy na temat zwyczajów wielkanocnych, rozwijanie warsztatu twórczego, zdolności i umiejętności uczniów, wzmacnianie więzi rodzinnych oraz współpracy z rodzicami. REGULAMIN
18 stycznia to Dzień Kubusia Puchatka. W bibliotece szkolnej najmłodsi czytelnicy mieli możliwość słuchania fragmentów książki o sympatycznym misiu, oraz malowania kolorowanek obrazujących przygody Kubusia. Atrakcyjność świętowania uzupełniały smaczne żelowe misiaczki.
W dniu 15.01.2016 r. odbyła się w naszej szkole Choinka Noworoczna.
Grupa młodszych uczniów bawiła się w godz. 900-1400.
Dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej i 1-3 gimnazjum impreza rozpoczęła się od godz.1500. Miłosnicy tańca i dobrej zabawy bawili się doskonale do godz.2000.
Dyrekcja , Nauczyciele oraz Uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Czarnocinie dziękują Rodzicom za zorganizowanie zabawy oraz przygotowanie poczęstunku.E.Przybył
W dniu 8.01.2016 r. przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję oglądać program artystyczny pt. "Przygoda na skraju polany" zorganizowany przez POLSKIE TOWARZYSTWO WALKI Z KALECTWEM, a sfinansowany przez Urząd Gminy w Czarnocinie.W przedstawieniu wystąpili artyści scen łódzkich zaangażowani w niesienie pomocy chorym dzieciom.
Spektakl ukazał problem zanieczyszczenia środowiska. Zachęcał oglądających do brania udziału w akcjach sprzątania lasów, ale również uczył kultury zachowania się w lesie. Podczas spektaklu było dużo muzyki, śpiewu, tańca i efektów świetlnych.
W maju Rada Ministrów podjęła Uchwałę w sprawie Rządowego programu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży pod hasłem „Książki naszych marzeń”. Biblioteka szkolna ZSG w Czarnocinie sporządziła Wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek. Wniosek został zaakceptowany. Przyznano 1625 zł.
Uczniowie wraz z bibliotekarką Anną Matuszkiewicz przystąpili do sporządzania listy tytułów książek, które chcieliby mieć w szkolnej bibliotece. Zakup został dokonany i jak mówią uczniowie „ wreszcie jest co z biblioteki szkolnej wypożyczać". Zresztą uśmiechnięte buzie i buszowanie wśród nowych książek mówią same za siebie. Nowe książki zniknęły jak świeże bułeczki.
Na Nowy 2016 rok życzymy wszystkim wielu sukcesów,
braku trosk i zmartwień,
życia w miłości, przyjaźni i szczęściu.
Oby Nasze najskrytsze marzenia znalazły urzeczywistnienie,
abyśmy podejmowali tylko mądre decyzje,
a każdy dzień przynosił satysfakcję, spokój i uśmiech.
22 grudnia 2015r. uczniowie gimnazjum zaprezentowali przedstawienie wigilijne. Miało ono zachęcić wszystkich widzów do zastanowienia się nad tym co jest w życiu ważne, skłonić do refleksji nad sensem codziennego życia. Pokazało też wagę Świąt Bożego Narodzenia w naszej kulturze.
Uczniowie na zadane w piosence pytanie „Gdzie jest nasze Betlejem?” odpowiedzieli:
Betlejem jest blisko- na odległość ludzkiego serca,
Na odległość otwartych szeroko ramion,
Na odległość dłoni otwartej.
Betlejem jest blisko – Betlejem jest w każdym z nas.Przedstawienie uświetnił chór szkolny pod dyrekcją p. Marcina Ruty.
Przygotowania odbywały się pod kierunkiem p. Elżbiety Dróżdż i p. Tomasza Nowaka.
W dniach 2, 3, 4 grudnia, nasze Gimnazjum weźmie udział w próbnym egzaminie gimnazjalnym pod patronatem wydawnictwa „Nowa Era”.
Trzymamy kciuki!
Zamiast wkuwać partie materiału, których nie zdążyło się jeszcze przyswoić, lepiej całkowicie odpuścić
i dużo wcześniej zaplanować wolny wieczór. Warto pójść na długi spacer, który odstresuje, dotleni mózg
i doda energii. Aby odciągnąć myśli od stresującego dnia, jaki każdy uczeń III klasy gimnazjum ma przed sobą, można obejrzeć film z pozytywnym przesłaniem lub w jakiś inny sposób oderwać się od książek.
O taki relaks zadbała wychowawczyni klasy 3a, która wspólnie z Panią M. Błoch zorganizowała wyjazd integracyjny dla klasy 3a i 3b. GALERIA
30 listopada 2015r. uczniowie klasy V wzięli udział w warsztatach artystycznych, prowadzonych przez pracowników i artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Uczestnicy mieli możliwość udziału w zajęciach: plastycznych, tanecznych, muzycznych oraz wokalno – aktorskich. Pod fachowym okiem pań krawcowych, projektowali kostiumy teatralne, a w sali baletowej, wraz z profesjonalnymi tancerzami, ćwiczyli pozycje baletowe. Kolejne zajęcia odbywały się w sali prób orkiestry, gdzie można było przekonać się, jak to jest być dyrygentem. Ciekawą przygodą była też próba wcielenia się w rolę śpiewaka operowego.
Wyjazd zorganizowali p. Grażyna Banaszczak i p. Marcin Ruta. GALERIA
Początki Honorowego Krwiodawstwa sięgają 1958 roku.To wtedy PCK podjął pierwsze działania na rzecz propagowania tej wspaniałej idei. Krew jest najcenniejszym darem jaki może podarować człowiek, a Honorowi Dawcy Krwi zasługują na miano współczesnych Bohaterów. W związku z przypadającymi
w listopadzie Dniami Honorowego Krwiodawstwa PCK
w Zespole Szkół Rolniczych w Czarnocinie w dniu 19.XI.2015r. została przeprowadzona akcja"Twoja krew- Moje życie". Uczniowie klasy 3b gimnazjum mieli możliwość uczestnictwa jako obserwatorzy w tej właśnie akcji. Wzięli udział
w krótkiej prelekcji na temat krwiodawstwa i obserwowali jak wygląda badanie pełnoletnich, zdrowych osób, które zadeklarowały dobrą wolę podzielenia się swoja płynną tkanką, wypełniły kwestionariusz
i poddały się badaniom wstępnym. Ostatni najważniejszy punkt akcji to donacja, czyli jednorazowe oddanie 450ml krwi.
E.Przybył
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w dniu 10 listopada br. zorganizowano akademię pt. „Nasze drogi do wolnośc”. Na uroczystość zaproszono uczniów i pracowników Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Czarnocinie, władze gminy, radnych, sołtysów i społeczność lokalną.
Uroczystość miała na celu:
- przypomnienie jednego z najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski,
- rozwijanie poczucia dumy z osiągnięć naszych przodków,
- kształtowanie związków emocjonalnych z własnym narodem,
- prezentowanie umiejętności recytatorskich i wokalnych młodzieży,
- zaangażowanie przedstawicieli skrajnych grup wiekowych w organizację uroczystości
- integrację społeczności szkolnej.
W programie wzięli udział uczniowie klas: I, II, szkoły podstawowej oraz uczniowie 2 i 3 klasy gimnazjum. Opracowaniem scenariusza i przygotowaniem uczniów zajęły się: Monika Błoch i Anna Matuszkiewicz, oprawą muzyczną: chór szkolny pod kierunkiem Marcina Ruty oraz orkiestra dęta, a przygotowaniem dekoracji: Grażyna Banaszczak.
Gabriel Fleszar – koncert profilaktyczny GALERIA
W dniu 6 listopada 2015 roku o godzinie 8.00 uczniowie klasy VI i gimnazjum Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Czarnocinie wzięli udział w realizacji programu profilaktyki uzależnień pt. „Wolności oddać nie umiem”. Spotkanie poprowadził znany piosenkarz, muzyk Gabriel Fleszar. Koncert muzyczny przeplatał wspomnieniami ze swego życia, przestrzegając młodzież przed niewłaściwymi wyborami. Przekonywał ich, że wszelkie używki (alkohol, narkotyki, papierosy, dopalacze, komputer) to droga donikąd. Uczniowie mieli możliwość usłyszeć utwory artysty min. „Kroplą deszczu”, „Ciebie nie ma tu”, „Gdy oszalał świat”, „Polityka kulturalna” i inne. Spotkanie zakończył piosenką o takim samym tytule jak temat programu „Wolności oddać nie umiem”. Zadedykował ją jako przesłanie dla młodych odbiorców.
Program ten zorganizowany był przez Scenę Ars Marketing z Krakowa a realizację sfinansowała Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych w Czarnocinie przy Urzędzie Gminy Czarnocin.
Zobaczcie wywiad z Gabrielem Fleszarem
Część I: https://youtu.be/AKY-MxMGOXcCzęść II: https://youtu.be/P5dA_p_NspA
W dniach 20-23 października, biblioteka szkolna obchodziła swoje święto, ponieważ październik uznany jest za Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
To doskonała okazja do promocji biblioteki i czytelnictwa. Uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z opiekunką przygotowali wiele atrakcji:
1. Odbyły się mini-konkursy ze znajomości tytułów książek rozpoznawanych z czytanych głośno fragmentów wybranych tekstów. Prawidłowe odpowiedzi nagradzano gadżetem-buźką. Akcja miała charakter kompleksowy i objęła dzieci ze wszystkich grup przedszkola, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przygotowano także poczęstunek z ciast domowego wypieku.
2. Na Drzewie książki uczniowie mieli możliwość przypięcia karteczek z tytułami książek, które chcieliby mieć w szkolnej bibliotece.
3. Przygotowano wystawkę książek cieszących się popularnością wśród uczniów aktywnych czytelniczo.
4. Przedstawiono w formie tabeli Preferencje czytelnicze nauczycieli i pracowników szkoły.
5. Odbyła się Loteria fantowa, z której dochód jest przeznaczony na nagrody w konkursach bibliotecznych.
W naszej szkole gościliśmy grupę „Zaelektryzowani”, która zaprezentowała spektakl
z cyklu żywa lekcja przyrody pt. „Czy to magia? Nie, to czysta chemia!”. Neandertalczyk Mietek i mnich Magnus w żartobliwej formie przeprowadzali niezwykłe eksperymenty chemiczne oraz przekazywali ciekawostki o budowie organizmu. Zabawni aktorzy umożliwili młodzieży aktywne uczestnictwo w pokazie. Celem spektaklu poza elementem rozrywkowym było przekazanie wiedzy z zakresu przyrody w sposób ciekawy
i widowiskowy. GALERIA
„Drzewa i lasy chronią nas przed najgorszymi skutkami zmieniającego się klimatu. Dają życie, cień i poczucie trwania. Rozpościerają nad nami niewidoczny baldachim opieki. Przyroda, traktowana przez nas w sposób instrumentalny, bez szacunku, pomijana, nadal oddaje nam przysługi i wspiera w życiu codziennym. Bez skargi. Bez słów. Bez naszego wsparcia, drzewa nie dadzą rady nas chronić. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi.”
Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.Tegoroczne 13 obchody Święta Drzewa przebiegały pod hasłem „Czytamy drzewom”.
Uczniowie klasy V i VI szkoły podstawowej oraz 1a i 1b gimnazjum dostrzegają związek między naturą i literaturą. W dniu 09.10.2015 r. zebraliśmy się w kręgu i czytaliśmy naszym szkolnym drzewom wiersze.
Na lekcjach odbyły się pogadanki o roli drzew w przyrodzie i w życiu człowieka oraz o problemach naszej planety.E.Przybył
W Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Czarnocinie prowadzone są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicy szkolnej.
Świetlica szkolna to miejsce, gdzie uczniowie mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas, zarówno przed jak i po zajęciach lekcyjnych.
Głównym celem zajęć świetlicowych jest wszechstronny rozwój osobowości każdego ucznia.
W planie świetlicy znajdują się różnorodne zajęcia:- plastyczne,
- techniczne,
- ruchowe,
- rekreacyjne,
- czytelnicze,
- muzyczne,
- dydaktyczne,
- z edukacji prozdrowotnej, profilaktycznej i proekologicznej,
- wg zainteresowań uczniów.
14.10.2015 r. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ GALERIA
7.10.2015 r. OTRZĘSINY'2015 GALERIA
W dniu 07.10.2015 r. w ZSG w Czarnocinie odbyły się otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum pod hasłem ”Otrzęsiny psiaków i kociaków”. Uroczystość była zorganizowana przez Samorząd Szkolny. W trakcie otrzęsin psiaki i kociaki były poddane różnym konkurencjom:
1.Prezentacja klasy (zaprezentowanie przygotowanej piosenki o swojej klasie i transparentu)
2. Najlepsze przebranie
3. Wykonanie portretu wychowawcy
4. Zjedzenie pączka bez pomocy rąk
5.Quiz o szkole
6.Reklama wybranego produktu
Zmagania pierwszaków oceniało jury. Otrzęsiny przebiegły w miłej atmosferze, było dużo śmiechu i braw. Na zakończenie pan dyrektor wręczył pierwszakom legitymacje uczniowskie.
E.Przybył
30.09.2015 r. ZDROWE ŚNIADANIE GALERIA
W dniu 30 września br. uczniowie klasy IV , wraz z wychowawcą - Andrzejem Chinalskim - zorganizowali wspólne zdrowe śniadanie pod hasłem "Zielono mi".
Uczniowie przynieśli z domu produkty: ciemne pieczywo, zielone warzywa (ogórki, szczypiorek, natkę pietruszki, oliwki, kapary, koperek, sałatę, bazylię oraz czerwony akcent- pomidorki koktajlowe), biały ser, ugotowane jajka, pasty rybno-warzywne, różnorodne sałatki.
Samodzielnie wykonali apetyczne kanapki, przygotowali "stoły biesiadne" przybrane gałązkami świeżej mięty.Również napoje były dopasowane do kanapek:zielone soki owocowe i warzywne oraz mięta słodzona miodem.
Dzieci wykonały także tematyczną gazetkę o zasadach zdrowego odżywiania z atrakcyjnymi przepisami kulinarnymi.
22.09.2015 r. WYCIECZKA INTEGRACYJNA GALERIA
W ostatnim dniu lata 22.09.2015 r. dla uczniów klas pierwszych gimnazjum zorganizowano wycieczkę integracyjną po woj. łódzkim.
Punkty programowe naszej wycieczki to:
- Podziemna trasa turystyczna „Groty Nagórzyckie”
- Rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”
- Skansen Rzeki Pilicy
- Trasa turystyczna „Bunkier w Konewce”
- SpałaPogodę mieliśmy wymarzoną i dopisywały nam dobre humory.
D.Skalska
E.Przybył
Rozpoczął się rok szkolny 2015/2016.
"Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,
ale nikt nie wie jak go wskrzesić."Albert Einstein
Wykorzystajcie każdą chwilę na zdobywanie wiedzy, doświadczeń i mądrości życiowej!